Han var den bedste AGF-spiller i guldkampen
Der var lagt op til et drama i toppen af Superligaen, da AGF og FC Midtjylland tørnede sammen, men opgøret sluttede uden scoringer.
0-0-resultatet betyder, at gæsterne fortsat sidder på førstepladsen, mens aarhusianerne må fortsætte jagten på et historisk mesterskab.
På banen var kampen præget af fysik og tempo, men uden den nødvendige kvalitet i de afgørende øjeblikke. En VAR-situation i første halvleg skabte debat, men ændrede ikke kampens udfald.
Efter slutfløjtet er fokus dog rykket væk fra spillet. Endnu en episode med racistiske tilråb har ramt stadion, denne gang rettet mod Aral Simsir. Det er tredje gang på kort tid, at lignende hændelser opstår i Aarhus.
Direktør Jacob Nielsen kalder episoden dybt beklagelig og understreger, at klubben arbejder på at identificere de ansvarlige.
Midt i skuffelsen og uro uden for banen var der dog enkelte lyspunkter – og spørgsmålet er nu, hvem der stod som AGF’s stærkeste profil i en ellers låst kamp.
Thomas Frank er den perfekte løsning i Crystal Palace
Alle taler om én AGF-spiller
Det gjorde Gift Links.
– Gift Links cruisede rundt over hele banen, og sydafrikaneren gjorde sig flot bemærket med de rigtige løb, fight og boldforståelse samt følsomhed med læderet, indleder Tipsbladet og fortsætter:
– Han var fantastisk spillende. En værdig modtager af den ‘hviie’ fidusbamse, selvom han havde hård konkurrence om den. AGF’erne kæmpede med alt, de havde for at komme tilbage på mesterskabskurs.
Næste kamp for guldbejlerne er et møde med Sønderjyske, der slog Brøndby med hele 3-0 søndag aften.
Efter kampen var det en meget irriteret Daniel Wass, der udtalte sig til pressen. Læs mere.
Her er tre bud på en ny cheftræner i Chelsea



















