
Han var Danmarks dårligste mod Wales
Mohamed Daramy var tilbage i landsholdstrøjen, da Danmarks landshold søndag aften besejrede Wales med 2-0 i Parken.
Her erstattede han et skadet Patrick Dorgu, som måtte udgå efter 30 minutter.
Den tidligere FC København-profil har været igennem et langvarigt skadesforløb, hvorfor comebacket på det danske landshold var et særligt øjeblik for kantspilleren, der har ventet mere end et år på et sådant.
Men selv om glæden over at være tilbage fyldte, var der også plads til kritik af præstationen. Daramy måtte nemlig se sig selv i centrum for en stor afbrænder, som ikke gik ubemærket hen.
Højlund klapper i og smutter fra interview efter Højbjerg-spørgsmål
Tipsbladet kvitterede med tre ud af seks stjerner for indsatsen, hvor han fik 60 minutter på banen.
Mediet fremhæver, at det er længe siden, danskeren sidst har været i aktion for landsholdet, og at han viste sig fint frem efter sin lange skadespause.
Alligevel var der en situation, som trak ned i vurderingen.
– Har været igennem et skadeshelvede, og derfor er det også længe siden, vi har set ham på landsholdet. Han brændte en uforståelig stor chance, men det er nok glæden over at være tilbage, der fylder mest denne søndag.
Danmark fik styr på Wales efter pausen
Danmark havde det svært før pausen, hvor Wales også havde muligheder for at komme foran. Filip Jörgensen sørgede dog for, at gæsterne ikke fik scoret.
Efter pausen sørgede et selvmål og Gustav Isaksen for den danske føring, der holdte hele vejen hjem. Dermed kunne Danmark sikre sig tre vigtige point efter nederlaget til Norge.
Næste opgave venter torsdag, hvor Cristiano Ronaldo og Portugal gæster Parken. Der er kampstart klokken 20.45.
Andetsteds har Jürgen Klopp reageret efter en historisk tysk fiasko på hjemmebane. Læs mere.
Derfor blev Cristiano Ronaldo vraget for første gang i 18 år


















