Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Han har vundet det hele: Chelsea-anfører takker fansene

06.05.2019 Kl. 14:34
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

He’s won it all.

Chelsea-tilhængerne hyldede Gary Cahill i slutminutterne af søndagens hjemmekamp mod Watford, hvor den 33-årige anfører blev sendt på banen i stedet for Cesar Azpilicueta til stor begejstring for tilskuerne.

Det var formentlig den sidste kamp, som forsvarsspilleren får lov til at spille i en Chelsea-trøje, og derfor brugte han tiden på at sige farvel til tilskuerne på Stamford Bridge, hvor han gennem årene har høstet mange store triumfer.

– Det var rart at være i stand til at sige tak til fansene. Det var godt stort øjeblik for mig at komme derud og sige farvel og bare takke fansene for den store karriere, jeg har haft her, hvor der har flest opture. Det har været fantastisk, siger Gary Cahill til Chelseas hjemmeside.

– Det har været en fantastisk succes. Jeg værdsætter klubben, fordi de har givet mig platformen for at præstere på højeste niveau og kæmpe med om disse trofæer, og vi har gennem årene været gode nok til at vinde dem. Minderne vil blive hos mig, og det var et fedt øjeblik i slutningen af kampen.

Gary Cahill, der kom til Chelsea fra Bolton i januar 2012, har været med til at vinde Champions League, Europa League, Premier League og to engelske pokalturneringer gennem sine 290 kampe for klubben.

Annonce