
Han bragte Happy Days til Villa Park: I dag har han Alzheimers
Gennembrud i marathonfinale
Gordon Cowans fylder 68 år i dag.
Gordon blev født i den nordengelske by West Comforth i grevskabet Durham. Det blev Aston Villa, der fik øje på talentet, og Gordon fik sin fodboldopdragelse i Birmingham.
Han var en teknisk feinschmecker med et godt overblik. Sparkedueligheden var omtrent lige god med begge ben, og i modsætning til andre typiske 10’ere, var han ikke bange for at bestille noget.
Det blev kun til 10 landskampe for England over en periode på 8 år. Når det ikke blev til flere, hænger det først og fremmest sammen med hård konkurrence på den centrale midtbane.
Tilbage i 1977 var playmakeren med til at vinde Liga Cuppen for Villa. Det var tydeligt for enhver, at den strikse Ron Saunders var på vej med et meget talentfuldt mandskab, og manageren havde stor tiltro til sin unge midtbane-juvel. Finalen mod Everton blev en ren marathonforestilling. Der måtte tre opgør til for at finde en vinder. I opgør nummer 3 sejrede Villa efter et omskifteligt og udmarvende drama med 3-2 efter forlænget spilletid. Cowans spillede på midtbanen lige bag ved Brian Little, der scorede de to afgørende mål i triumfen.
Littles karriere blev desværre hæmmet af skader, og det fik en vis betydning for Cowans’ indflydelse på Saunders’ hold.
Titler og trofæer væltede ind
Gordon Cowans kom nemlig til at spille en uhyre vigtig rolle i Aston Villas overraskende mesterskab i 1981. Han var en fast del af en løbestærk tremands-midtbane, sammen med anfører Dennis Mortimer og skotten Des Bremner. De skabte rum til den succesrige trio i front; Tony Morley, Gary Shaw og Peter Withe.
Læs om “The Great Wanderer”, Peter Withe: Han rejste kloden rundt – så scorede han det største mål
Året efter hjemførte Cowans og co. Europa Cup pokalen (den med de store ører), med en meriterende 1-0-sejr over Bayern München i Rotterdam. Den største triumf i Aston Villas lange klubhistorie blev fulgt op af Super Cup titlen i 1982, hvor FC Barcelona blev nedkæmpet over to tætte dyster. The Villains vandt samlet med 3-1, og Cowans scorede et afgørende mål i returkampen på Villa Park.
I lyset af de store triumfer, var det skuffende, at holdet ikke kunne holde momentum. En stor del af forklaringen var, at stjernerne Tony Morley og Gary Shaw brændte sammen i gentagne skader, og at spillertruppen efterhånden var ”over the hill”. I 1982 sluttede Villa som nummer 11 i ligaen, og året efter som nr. 6. De to næste sæsoner blev det til 10. pladser. Den gamle hæderkronede Birminghamklub var ikke længere med blandt topklubberne i England.
Kom stærkt igen under Taylor
I 1985 solgte Villa Cowans til AS Bari i Italien, hvor englænderen spillede tre udmærkede sæsoner, bl.a. sammen med den tidligere Swindon-forward, Paul Rideout. Derefter gik turen atter hjem til Birmingham, hvor den dygtige playmaker i slutfirserne var en væsentlig brik i Graham Taylors genopbygning af Aston Villa.
Mens kreatøren havde været væk, var Villa rykket ned i 2. division (i 1987). Under Graham Taylor avancerede man tilbage til 1. division i 1989, og i 1990 nåede et revitaliseret og stærkt spillende mandskab helt frem til en 2. plads i ligaen. Kun overgået af Liverpool, og med 7 point ned til Tottenham på 3. pladsen. Oprykkerne startede ellers med en skidt stime på 7 kampe og kun 1 sejr, men bestyrelsen holdt hovedet koldt, og Villa overgik alle forventninger.
Det var med danske Kent Nielsen i forsvaret sammen med Paul McGrath og Derek Mountfield, mens Cowans styrede en stærk midtbane med Stuart Gray og David Platt. Helt i front scorede Dwight Yorke og Tony Cascarino de nødvendige mål.
Er desværre dement i dag
Siden skiftede Cowans til Blackburn, men fik så en tredje periode i hjerteklubben. Karrieren afsluttedes med en ”rundtur” til Derby, Wolverhampton, Sheffield United, Bradford, Stockport og Burnley. Gordon Cowans sluttede karrieren som knapt 40-årig i 1997.
Siden har han arbejdet som coach, især i Aston Villa, for hvem han opnåede 414 ligakampe, altså fordelt over tre epoker.
I 2024 udtalte Gordons familie til medierne, at den gamle kæmpe er ramt af Alzheimers. En trist og frygtelig skæbne, som han deler med mange andre tidligere topspillere.