Haaland åbner døren for Premier League
Stortalentet Erling Braut Håland er født i Leeds, hvor far Alf-Inge Håland spillede for byens stolthed. Angriberen har aldrig siden lagt skjul på sin kærlighed til klubben, men indtil videre har den spæde karriere ikke taget Håland til de britiske øer på egen hånd.
Det kan dog ændre sig i fremtiden. Nordmanden bekræfter nemlig, at han har ambitioner om at spille i flere af Europas topligaer.
– Jeg har altid forsøgt at komme til at spille i de fem store ligaer. Lige nu føler jeg, at Tyskland passer mig perfekt. Det har I også kunnet se. De fem store ligaer, det er enhver fodboldspillers drøm, udtaler Håland ifølge Goal.
20-årige Erling Håland blev inden sit skifte til Borussia Dortmund sat kraftigt i forbindelse med Manchester United, men et skifte til The Red Devils materialiserede sig ikke ved den lejlighed.