Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Håbefuld Lampard: Satser på kampklar Kanté til sæsonstart

23.07.2019 Kl. 18:23
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

På nuværende tidspunkt er der omtrent to og en halv uge til sæsonstarten i Premier League, og den knæskadede N'Golo Kanté kæmper derfor imod tiden for at blive klar til The Blues' premiereopgør på Old Trafford mod Manchester United den 11. august. 

Imidlertid er franskmandens træner, Frank Lampard, fortrøstningsfuld i forhold til, om han til rivalopgøret kan råde over sin oprydder på midtbanen. 

– Jeg håber, at han er klar til starten på sæsonen, og måske falder denne pause heldigt for ham, da han har spillet mange kampe over de seneste år, og qua sin spillestil har brugt mange kræfter herpå, udtaler Frank Lampard ifølge Sky Sports. 

Chelsea indleder som skrevet deres Premier League-sæson med en udebane på Old Trafford søndag den 11. august. 

Annonce