Guardiola til engelske legender: Gør som Gerrard og bliv manager
Den tidligere Liverpool-spiller og en af de bedste engelske midtbanespillere af hans generation, Steven Gerrard, er ny manager i den skotske klub, Rangers.
Det er noget, der glæder Manchester Citys manager, Pep Guardiola, som nu opfordrer de resterende engelske legender til at gøre som Gerrard.
Det gælder blandt andre tidligere engelske profiler som Paul Scholes, John Terry, Frank Lampard og sågar Michael Carrick, der sætter støvlerne på hylden efter indeværende sæson.
Guardiola mener nemlig, at de på denne måde kan være med til at udvikle spillet of gøre det endnu bedre, end det er i dag.
– Det er vigtigt for engelske spillere som Steven Gerrard, Frank Lampard, John Terry, Paul Scholes og Michael Carrick, udtaler Pep Guardiola ifølge Manchester Evening News.
– Det er så vigtigt at forblive i fodbolden, fortsætter Guardiola.
– Det er så vigtigt, fordi de kan hjælpe med at gøre dette fantastiske spil endnu smukkere.
– Der er fantastiske managers, der ikke var fodboldspillere før, men jeg beundrer Gerrards mod og beslutning om at tage udfordringen og tage til Rangers.
– Det er et godt signal til de unge managers. Jeg ønsker ham alt det bedste.