Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Guardiola "myrdede" Sterling efter Crystal Palace-kamp

27.03.2018 Kl. 07:48
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Det uafgjorte resultat mellem Manchester City og Crystal Palace tilbage i december var første gang, at Manchester-klubben smed point på udebane denne sæson.

Det lyder faktisk positivt, at det første pointtab først kommer så sent i sæsonen, men Pep Guardiola var alt andet en tilfreds med sit mandskab efter kampen, men især en spiller – Sterling – stod for skud for den spanske træners vrede.

– Han fortæller dig, når han ikke er glad.  Jeg kan huske kampen mod Crystal Palace, hvor jeg blev skiftet ind og hurtigt mistede bolden tre gange.  Han slagtede mig sådan i omklædningsrummet efterfølgende, at jeg ikke troede, jeg skulle spille i resten af sæsonen, siger Sterling.

Men det er den form for hård kærlighed, der bringer det bedste frem i Guardiolas spillere, mener Sterling.

– En træner, der fortæller dig, når du gør noget galt, bringer det bedste frem i dig, siger Sterling, der individuelt har spillet markant bedre denne sæson end forrige. 

Det tilskriver han også Guardiola – samt den øgede konkurrence fra holdkammerater som Bernardo Silva.

–  Den øgede konkurrence gør, at jeg kæmper dét hårdere for en plads i startopstillingen, men samtidigt har Guardiola hjulpet mig med at forbedre en række basale områder som mine driblinger,  for han har fokus på de små detaljer, siger Sterling.  

Annonce