Guardiola kritiserer sine spillere efter Basel-nederlag
Manchester City gik videre i Champions League, men tabte som bekendt 2-1 til FC Basel. Det fik eftr kampen Pep Guardiola til at kritisere sit hold for at "glemme at angribe".
– Første halvleg var udmærket, men i anden halvleg glemte vi at angribe, ligesom vi glemte at spille fodbold, sagde Pep Guardiola.
Manchester City kom ellers planmæssigt i front efter et tidligt mål af Gabriel Jesus, men Elyounoussi kunne kort tid efter udligne, inden Michael Lang kunne hamre Basel i front til slutstillingen 2-1 20 minutter før tid.
Selvom City's videre avancement i mestrenes turnering aldrig var i fare, er det første gang, Manchester City har lidt nederlag på hjemmebane i 15 måneder, og holdets mentalitet – eller mangel på samme – vakte efter kampen en kende bekymring hos Guardiola.
– Efter at have set anden halvleg, kan jeg godt forstå de kritikere, der siger, at vi ikke er villige til at kæmpe for hvad som helst.