AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
05:07:2020 13:46
Guardiola: Jeg stoler på klubbens karantæne bliver ophævet

Pep Guardiola er overbevist om, at Manchester City nok skal få sin karantæne fra europæisk fodbold fjernet.


Manchester City er lige nu udelukket fra europæisk fodbold i de kommende to sæsoner, men karantænen kan potentielt blive ændret, når Den Internationale Sportsdomstol fælder dom i klubbens appelsag den 13. juli.

Pep Guardiola er overbevist om, at det vil være tilfældet.

- Vi er klar til afgørelsen, og jeg har stor tiltro til, at vi får lov at spille Champions League, for vi ønsker at deltage i disse år, fortæller Guardiola ifølge ESPN.

- Den 13. juli ved i mere, og forhåbentligt for klubben, de ansatte og spillerne, kan vi få lov at fortsætte med at vokse som klub.

Manchester City blev i februar idømt karantænen, da UEFA fandt The Cityzens skyldige i at have brudt Financial Fair Play-reglerne.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED