Griezmann afviste United: Blev pga. transferforbuddet
Antoine Griezmann blev i flere måneder rygtet kraftigt til Manchester United, og det lignede også, at det skulle ende med et sommerskifte til Old Trafford.
Atletico Madrid fik ikke medhold i deres appel mod et transferforbud, og derfor valgte Antoine Griezmann at afvise Manchester United og blive i den spanske klub.
I et interview med FourFour afviser han et rygte om, at han skulle have ringet til Jose Mourinho og meddelt portugiseren, at han blev i Atletico Madrid.
– Nej, nej, nej. Det er ikke rigtigt. Det var min beslutning, som jeg meddelte klubben (Atletico Madrid, red.). Længere er den ikke, siger Griezmann til FourFourTwo og tilføjer:
– Jeg valgte at blive – mest pga. transferforbuddet. Atletico havde brug for mig, og jeg følte, at jeg var nødt til at blive. Det ville være beskidt at forlade klubben.
– Jeg ville ikke have været mig selv, hvis jeg havde forladt klubben på den måde, slutter Griezmann.