Annonce
Annonce
Foto: Getty Images
Gravesen: Dette bliver afgørende for Champions League-finalen
Thomas Gravesen mener, at det er vigtigt, at de to holds profiler træder i karakter i Champions League-finalen, som står mellem Liverpool og Real Madrid.
Gravesen tørnede selv ud for sidstnævnte i perioden fra 2005 til 2006, og han håber derfor selvsagt, at trofæet havner i den spanske hovedstad.
– Hos Liverpool er det holdet, som er den store styrke, og så har de tre-fire individualister oppe foran, som kan gøre det umulige mod deres modstandere. Her tænker jeg på Sadio Mané, Mohamed Salah, Luis Diaz og Firmino – hvor Firmino dog ikke har spillet så meget på det sidste, siger Gravesen til Ekstra Bladet.
Thomas Gravesen giver ligeledes sit bud på Real Madrids profiler.
– Hos Real Madrid er der målkongen Benzema, men jeg vil bestemt også fremhæve Vinicius Jr. Han er konstant farlig og pågående og er med til at skabe pladsen til Benzema. Derudover er der de to gamle koryfæer på midtbanen, Luka Modric og Toni Kroos.
Der er kampstart klokken 21. Kampen vises på TV3+.
Annonce