AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
22:07:2019 17:44
Giroud: Lampard er den rigtige træner for os

Chelsea præsenterede i starten af denne måned den tidligere, mangeårige spiller Frank Lampard som klubbens nye træner, og står det til Olivier Giroud, er han den helt rigtige mand til jobbet.


Frank Lampard har efterhånden stået i spidsen for Chelsea i knap tre uger, og han har i den periode præsteret at hente en sejr, et uafgjort resultat samt indkassere et nederlag i klubbens hidtidige tre træningskampe. 

En af de spillere, der skal sikre Lampard offensiv succes på banen, er Olivier Giroud, der heller ikke lægger skjul på, at den 41-årige englænder er den rigtige mand for Chelsea i den situation, de er i på nuværende tidspunkt. 

- Det står rimeligt klart, at han vil have og kræver det bedste af os spillere. Han vil hjælpe os med at forbedre os, og han har en klar idé, om hvad han vil opnå. Han er et konkurrencemenneske, og han vil vinde hver eneste kamp, udtaler den franske angriber til klubbens hjemmeside. 

Frank Lampard står i spidsen for Chelsea i sin første Premier League-kamp som træner, når hovedstadsklubben gæster Old Trafford og Manchester United den 11. august. 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED