Gigantklub vil købe Franculino Djú
FC Midtjyllands Franculino Djú har med en sensationel start på sæsonen tiltrukket sig stor opmærksomhed fra internationale topklubber.
Den 21-årige angriber, der har overstrålet Superligaen, er nu endvidere genstand for interesse fra ingen ringere end én af de største klubber i verden.
Den unge angriber, som er uddannet på Benficas talentfabrik, har været en af FC Midtjyllands mest markante profiler igennem flere sæsoner.
Efter blot seks runder i den nye Superliga-sæson, hvor han har nettet otte gange, er Franculino Djú den suveræne topscorer, og han har allerede fået flere trecifrede millionbud afvist af den midtjyske klub.
Søndag aften leverede angriberen desuden en assist, da Ulvene slog Brøndby IF med 3-1 på udebane.
Mens en af klubbens nøgleangribere allerede er solgt til Serie A-klubben Udinese, skal potentielle købere forventeligt lægge mere end 300 millioner kroner på bordet for at sikre sig Djú. Det meddeler TV Midtvest.
Ifølge transferinfluenceren Farzam Abolhosseini, som gæstede podcasten Transferguru på Podimo, er den seneste bejler af en helt særlig kaliber.
– De var på stadion i sidste sæson for at syne Franculino flere gange. PSG kunne godt være den næste bejler til ham.
Trods interessen fra den franske storklub vurderer transferjournalisten, at et skifte ikke er umiddelbart forestående.
– Jeg tror, at han bliver. De skal vinde det danske mesterskab, hvilket de ikke gør uden Franculino, afslutter Tipsbladets journalist således.
Ifølge Bolds oplysninger har selveste Bayern München desuden prøvet at lande en lejeaftale med Franculino, men det har FC Midtjylland afvist prompte. De vil ikke af med guldfuglen.
Frontløberen med den store målnæse har kontrakt med klubben fra Herning og Ikast frem til 2029. Nu venter en spændende afslutning på Deadline Day.
Så skete det: Liverpool henter Alexander Isak fra Newcastle i en britisk rekordtransfer.
Der er fuld gang i sommerens transfervindue – herunder kan du få hele overblikket:
FØLG TRANSFER LIVE


















