Gerrard: Vi er knuste
Efter en forrygende sæson lignede det længe, at Liverpool på chokerende vis skulle løbe med det engelske mesterskab, men Steven Gerrard og holdkammeraterne dummede sig mod både Chelsea og Crystal Palace, og måtte dermed se rivalerne fra Manchester City løbe med mesterskabet efter dagens afsluttende spillerunde.
Liverpool-anføreren indrømmer, at truppen er knust over afslutningen på sæsonen, og afslører desuden, at han specielt er skuffet på fansenes vegne.
– Vi er fuldstændigt knuste, og jeg er så skuffet på vegne af fansene, for de har været fantastiske, erklærede landsholdsanføreren efter dagens afsluttende hjemmesejr på Anfield.
– Men vi kan ikke tillade os at være helt nede, for det har været en fantastisk sæson, og jeg føler uden tvivl, at jeg kan spille et år mere på dette niveau. Jeg føler mig stadig stærk, afsluttede den skuffede anfører, der har haft en utrolig sæson på Liverpool-midtbanen.
Liverpool slutter sæsonen på imponerende 84 point, hvilket er to mindre end de netop kårede engelske mestre, Manchester City.