Gerrard om Suarez: Kan smutte næste år
Liverpool-kaptajnen delte sine erfaringer med Luis Suarez denne sommer, da han fortalte, at han ville til Chelsea. Han synes, Suarez skal give Liverpool den sidste chance.
Luis Suarez har været et af de største samtaleemner denne sommer efter udtalelserne om, at han ville til Real Madrid og Arsenal. Gerrard mener ikke, det ville være et skridt i den rigtige retning for ham, hvis han tog til Arsenal.
– Jeg troede aldrig på, Luis ville forlade klubben – ihvertfald ikke til en anden engelsk klub. Jeg vil ikke tale dårligt om Arsenal, fordi de er en fantastisk klub, men jeg kan ikke se, det ville være et skridt op ad for Luis, hvis han skiftede dertil, udtaler han til Mirror.
– Der er egentlig kun to eller tre klubber, som han skulle skifte til, hvis han skulle et skridt op ad. Hvis vi ikke kvalificerer os til Champions League denne sæson, kan han tage til Real Madrid, Barcelona eller Bayern München, og han kan rejse med oprejst pande. Jeg kan dog forsikrer, at Suarez ikke tænker på penge.
– Jeg ved godt, at vi i øjeblikket er et stykke vej væk fra Champions League, men jeg tror, han ville ødelægge sit forhold til fansene her, hvis han flyttede til en anden engelsk klub.
– Jeg så, hvad der skete med Fernando Torres. Jeg ville ikke have, at Luis skulle begå samme fejl, og det råd gav jeg ham. Han har en anden chance for at skifte til en klub, hvor han fortjener at være.
Steven Gerrard har tidligere stået i samme situation, da han havde muligheden for at skifte til Chelsea, men afviste.
– Det handlede kun om, hvorvidt jeg ville vinde flere trofæer med Chelsea eller en anden klub, eller om jeg ville vinde mindre med Liverpool og vide, at trofæerne ville betyde mere.