Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Fyring: Nu reagerer Rúben Amorim

Af Alexander Walther Petersen
21.05.2025 Kl. 10:09

Rúben Amorim har ikke ligefrem haft en let debutsæson i Manchester United.

I Premier League er det helt til hundene, mens De Røde Djævle dog kan redde sæsonen i aften, hvis de slår Spurs i Europa League-finalen i Bilbao.

Til den skæbnekamp er der desuden dårlige nyheder om den danske spydspids Rasmus Højlund.

Nu fortæller den tidligere Sporting CP-boss, at han ikke ryster på hænderne over de mange fyringsrygter, der florerer for tiden.

– Især i Manchester United er det mærkeligt, fordi man har nogle trænere, der taber nogle kampe (finaler, red.) og så bliver de fyret.

– Det er svært at forklare. Jeg tror, ​​folk ser, hvad vi prøver at gøre. Jeg tror, ​​folk ser, at jeg nogle gange tænker mere på klubben end på mig selv.

Den portugisiske cheftræner har dog fortsat opbakning for ledelsen, mens han er klar til gøre alt for at vende skuden i den engelske storklub.

– Jeg vil forsøge at bevise mig selv over for fansene, over for bestyrelsen, men jeg har ikke en forklaring til dig (journalisten, red.). Men igen, jeg synes, det er en god ting for mig, jeg er aldrig bekymret over det. Det er en del af at være træner.

– Og det vigtigste er, at jeg ved, hvad jeg laver. Men vi vil nå et tidspunkt, hvor vi er nødt til at vinde uanset hvad, siger Rúben Amorim ifølge The Mirror.

Manchester United møder Spurs klokken 21.00 i Bilbao, når Europa League-finalen sparkes i gang.

Til opgøret er der hele 13 stjerner, som må se til fra tribunen.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce