Fulham enig med Ajax: Henter nigerianer for 156 millioner
Fulham og Ajax er nået til enighed med hinanden vedrørende en aftale om Calvin Bassey.
Den nigerianske stopper skifter dermed til Fulham, hvis han kan blive enig med The Cottagers om de personlige betingelser. Sådan lyder meldingen fra The Athletic lørdag formiddag.
Tidligere på ugen kunne The Athletic berette, at buddet fra Fulham lød på 130 millioner kroner. Det er dog sidenhen blevet forøget, og nu er klubberne derfor nået frem til en aftale.
Bassey, der tidligere har tiltrukket sig interesse fra Brighton, skiftede for et år siden fra Rangers til Ajax, hvor han stadig har fire år tilbage af sin kontrakt.
I sin tid i Ajax har Bassey spillet 39 kampe, scoret et enkelt mål og leveret fem oplæg.
Han har desuden spillet i Leicester, hvor han var ungdomsspiller, og han vil derfor tælle som en spiller af egen avl, hvis en aftale bliver en realitet.
– På den ene side har der været meget konstruktiv kritik af Calvin Bassey i denne sæson. Men hvis man kigger på ham defensivt, kan jeg forestille mig, at der er interesse fra klubber. For engelske klubber, ville han være et godt køb på grund af reglerne om egen avl, har den hollandske journalist Mike Verweij tidligere sagt i podcasten 'Kick-off'.
Også Steven Gerrard har været ude i rosende vendinger, som i sin tid hentede Bassey til Rangers fra Leicester.
– Bassey er en dynamisk atlet og er en ægte moderne back. Han er venstrebenet og en fysisk stærk spiller og er bestemt udstyret til at få succes i skotsk fodbold, har Liverpool-legenden fortalt.
TOPHISTORIER LIGE NU
1. Konkurrence til Manchester United: Storklub indleder forhandlinger med Højlund
2. Chelsea bekræfter comeback til stjerne
3. Bayern München klar til at slå kløerne i Liverpool-profil
4. Hovedet på blokken: Her er de næste fem PL-stjerner i Saudi Arabien