Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Fransk Premier League-hold sejrede

15.10.2013 Kl. 21:14
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Frankrig sluttede flot af i en 3-0 sejr over Finland med i alt otte Premier League-spillere i aktion.

Frankrig var inden aftenens kamp sikre på en playoff-plads, efter at Spanien har placeret sig solidt på førstepladsen. Det forhindrede dog ikke Frankrig i at sejre mod puljens nummer 3, Finland.

Det var et fransk hold med mange Premier League-spillere fra start. 4 af de 5 bagerste hos Frankrig spiller til dagligt i Premier League. Her var det Tottenhams Hugo Lloris i målet, Manchester Uniteds Patrice Evra, Arsenals Laurent Koscielny og Newcastles Debuchy i forsvaret. Derudover spillede Manchester Citys Samir Nasri og Arsenals Olivier Giroud også fra start. Loic Remy, Sakho, Clichy og Cabaye sad på bænken.

Fränck Ribery bragte Frankrig foran i første halvleg, hvorefter Premier League-spillerne Loic Remy og Yohan Cabaye kom på banen.

Nasri blev taget ud, og med syv Premier League-spillere på banen på samme tid, kunne Frankrig bringe sig foran med 2-0 og 3-0 kort før tid.

Dermed var der altså massere af spilletid til Premier League-spillerne, der forhåbentligt glæder sig lige så meget til weekenden som os..

Annonce