Fransk legende: Arsenal bør hente disse tre Brighton-spillere
Emmanuel Petit er af den overbevisning, at Arsenal bør forstærke defensiven til sommer. Især hvis Kieran Tierney forlader klubben.
Og så vil han gerne se Lewis Dunk foretaget skiftet fra The Seagulls til The Gunners. Det samme gør sig gældende med Moises Caicedo og Alexis Mac Allister.
– Hvad angår Tierney, så spiller han ikke længere, og han kædes sammen med et skifte til Newcastle, så de skal muligvis hente en erstatning for ham.
LÆS OGSÅ: Afsløring: Dét sagde Leroy Sané til Sadio Mané
– For mig at se, mangler de endnu en midtstopper og som minimum en wing-back, der kan operere på begge sider.
– Arsenal spiller i Champions League næste år, så de har brug for bredde i forsvaret. Jeg er en stor tilhænger af Brighton, og jeg mener, at der er en række spillere på det hold, der kan forbedre Arsenal.
– Jeg vil virkelig gerne se Lewis Dunk på holdet. Han har spillet så godt, og han ville være en glimrende tilføjelse til Arsenal, siger Petit til Compare.Bet.
Dunk er dog ikke den eneste tilføjelse, Arsenal bør hente i Brighton.
I lørdags fortalte han, at både Moises Caicedo og Alexis Mac Allister ville være "top signings" for Arsenal.
– Jeg er en stor tilhænger af Caicedo, ligesom jeg er af det af andre Brighton-spillere. I de seneste to år har jeg ment, at Arsenal bør købe ham, og det samme gælder for Mac Allister. Jeg mener, at de ville passe perfekt ind hos Arsenal, sagde Petit forleden til Stadium Astro.
Petit var med, da Arsenal vandt The Double i 1997/98-sæsonen i form af en FA Cup- og Premier League-titel.
LÆS OGSÅ: Rangnick udpegede tre "humørdræbere" i United – sådan er det gået dem
LÆS OGSÅ: Arsenal indleder kontakt til landsholdsspiller