Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Forlader United: To klubber tæt på at lande en aftale

09.01.2024 Kl. 19:18
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Everton og Sevilla er tæt på at nå til enighed med Manchester United om en lejeaftale.

Det skriver Liverpool Echo.

Så snart der er nået til enighed om begge aftaler, vil det være op til Mejbri selv at bestemme, hvor han skal tilbringe det næste halve år af sin karriere.

Tuneseren har regelmæssigt været en del af Uniteds kamptrupper i indeværende sæson, men lige så nemt har han ikke haft ved at få minutter i benene.

Derfor giver det god mening, at den unge tuneser nu søger andetsteds for mere spilletid.

De Røde Djævle aktiverede for nylig en option i Mejbris kontrakt, der gør, at kontrakten nu gælder frem til sommeren 2025.

I sommer havde han chancen for at skifte til tyrkiske Besiktas på en sæsonlang lejeaftale, men han valgte at blive hos klubben for at blive kæmpe for en plads på holdet, skriver The Guardian.

Mejbri var i sidste sæson udlejet til Birmingham fra Championship, hvor han da også imponerede, og det var ventet, at han ville have fået en endnu større rolle på Erik ten Hags mandskab i 2023/24-sæsonen.

Med United ude af både Carabao Cuppen og Champions League på dette tidspunkt i sæsonen, må det forventes at forblive småt med spilletiden til Mejbri, såfremt det ikke lykkes at lande en aftale væk fra Old Trafford.

Mejbri er en af i alt fem spillere, der ventes at forlade Manchester United i løbet af dette transfervindue. Læs mere her.

Læs flere nyheder om Manchester United her.

Annonce