Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Forhandlingerne er startet: Havertz venter på Chelsea-skifte

27.07.2020 Kl. 10:59
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Forhandlingerne mellem Chelsea og Leverkusen er nu begyndt.

Det skriver den troværdige journalist, Fabrizio Romano, i dag.

Chelsea er meget opsat på at få gennemført handlen hurtigst muligt, og klubben er parat til at betale op mod 600 millioner kroner for den tyske landsholdsspiller, men en del af transfersummen vil være bundet op i præstationsbetingede bonusser.

Nu er forhandlingerne mellem de to klubber i gang, og det er det eneste, der står i vejen for et klubskifte. For Kai Havertz har allerede for flere uger siden forhandlet kontrakten på plads med The Blues, og han venter nu blot på et skifte.

Der er tidligere blevet rapporteret, at Chelsea er den eneste klub, der går efter Kai Havertz denne sommer, og derfor synes det efterhånden ganske sandsynligt, at handlen ender med at blive en realitet.

Chelsea har i forvejen hentet både Hakim Ziyech og Timo Werner til klubben forud for næste sæson, der starter den 12. september.

Annonce