Før skæbnekamp: Spillerne vender ryggen til Igor Tudor
Det kører ikke på skinner for Igor Tudor i Tottenham, der søndag kan stå på sidelinjen for sidste gang, når Liverpool venter på Anfield i Premier League-regi.
Den midlertidige træner har tabt sine fire første kampe i spidsen for klubben, hvor nederlag til Arsenal, Fulham, Crystal Palace og senest Atlético Madrid har skabt nye problemer i klubben fra det nordlige London.
Ifølge Football Insider hersker der desuden intern uro i Spurs, hvor særligt en beslutning fra den kroatiske cheftræner deler vandene.
Det drejer sig om den uheldige målmand i form af Antonin Kinsky, der fik sin Champions League ilddåb mod Atlético Madrid i midtugen.
Splittelse efter brutal Tottenham-beslutning
Den unge keeper startede inde i et opgør, der endte helt katastrofalt. Efter 17 minutter havde Kinsky foræret to mål til spanierne, hvilket fik Tudor til at flå ham ud.
Kampen endte med en hårdtslående 5-2-sejr til Diego Simeones tropper, hvorfor Vicario heller ikke fik stoppet blødningen.
I kølvandet på nedsablingen har flere Tottenham-spillere angiveligt vendt cheftræneren ryggen, hvilket er meget dårlig timing, hvis vi tager klubbens nuværende situation i betragtning.
The Lilywhites befinder sig ét point fra nedrykningsstregen i Premier League, hvor de endnu ikke har vundet en kamp i 2026.
Derfor har Spurs og Tudor i den grad kniven for struben, når de brager sammen med Liverpool på Anfield klokken 17.30 i aften.
Her er hele 17-spillere indisponible til striden mellem de to engelske storklubber. Læs mere.
Før Liverpool-brag: Han siger ‘ja’ til Tottenham-jobbet

















