Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Før City-kamp: FCK melder om enorm medieinteresse

Af Morten Bruun Jørgensen
12.02.2024 Kl. 09:37

Det er en af de største kampe i FC Københavns historie, der venter tirsdag aften mod Manchester City. 

For blot anden gang er den danske klub klar til 1/8-finalerne i Champions League, og her er de forsvarende vindere af turneringen altså modstanderen. 

Ganske naturligt har FC København derfor også oplevet en enorm medieinteresse for kampen. Det kan Jes Mortensen, som er klubbens kommunikationschef nu fortælle mere om. 

– Til hjemmekampe i gruppespillet var der typisk tre-fire TV-rettighedshavere med kommentatorpladser på tribunen, men til City-kampen har vi 12 TV-stationer. Dertil kommer en voldsomt stor medieinteresse fra hele verden, så vi har også udvidet antallet af pressepladser en del, siger han til FC Københavns hjemmeside

– Ud over TV-stationernes kommentatorer og eksperter, så kommer der cirka 150 journalister og fotografer til kampen, inklusive klubberne egne medier. Men vi har haft over 200 ansøgninger om akkreditering, så vi har desværre måttet skuffe mange danske og udenlandske pressefolk, som gerne ville ind og dække kampen. 

FC København kunne også hurtigt melde om udsolgt til opgøret, da billetterne til tirsdagen kamp blev frigivet. 

Plbold.dk er en af de medier, der har fået akkreditering til opgøret, og vi vil derfor dække opgøret fra Parken.   

Her kan du læse en dansk Manchester City-tilhængers syn på klubbens transfersituation.

Annonce