Fokuseret Özil: Tænker kun på resultaterne
I Arsenal går snakken for øjeblikkeligt højt på, om Arsene Wenger, Alexis Sanchez og Mesut Özil skal fortsætte i klubben.
Wengers kontrakt udløber allerede til sommer, mens Sanchez og Özil står til at forlade klubben efter næste sæson, men endnu mangler trioens fremtid at falde på plads.
Sidstnævnte ønsker dog ikke at diskutere sin egen eller andres fremtid lige nu. Den tyske playmaker har fuld fokus på at få Arsenal tilbage på sporet.
– Jeg synes, at det ville være forkert at snakke om det lige nu. Holdet er inde i en svær periode for tiden, og på dette tidspunkt er jeg ikke vigtig, og ingen anden spiller er vigtig. Hvad, der er vigtigt, er klubben, udtaler han til Sky Sports forud for mandagens møde med Middlesbrough.
– Vi har mål, som vi agter at opnå i denne sæson. Der er stadig masser at spille for. Vi ønsker desperat at kvalificere os til Champions League.
– Så vi kan snakke til sommer og få styr på tingene til den tid, men lige nu er Arsenal det eneste, der betyder noget – ikke mig eller nogen anden spiller. Det er kun klubben. Vi skal kæmpe og gøre, hvad vi kan. Det handler ikke kun om manageren eller fansene. Det handler om hele klubben og om at spille for hele klubben.
The Gunners tabte senest 0-3 ude til bysbørnene fra Crystal Palace.