AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
23:05:2019 09:13
Fodbolddemokrati: Chelsea-spillerne beslutter Sarris fremtid

Chelsea forsøger angiveligt at danne sig et overblik over, hvorvidt spillerne er for eller imod en fyring af Maurizio Sarri.


Jorginho er med sikkerhed blandt spillerne, som gerne så Maurizio Sarri fortsætte i Chelsea,  men er stemningen også sådan blandt resten af spillertruppen?

Det forsøger Chelsea ifølge Daily Mail at afdække i øjeblikket.  Der har været mange rygter om, at den italienske træners fremtid på Stamford Bridge hang i en tynd tråd,  men The Blues skulle endnu ikke have truffet en endegyldig beslutning.

Før den bliver truffet, forsøger klubben at finde ud af,  hvordan stemningen i omklædningsrummet er overfor træneren.

Sarri skulle have været tæt på at blive fyret to gange allerede denne sæson, men resultaterne blev bedre mod slutningen af sæsonen.  Alligevel skulle italienerens metoder angiveligt have forfærdet visse profiler i truppen.

Spillerne har været kritiske overfor managerens taktik, og Daily Mail erfarer også, at visse spillere er forargede over måden,  Sarri har behandlet klubkaptajn Gary Cahill på denne sæson.

Den tidligere engelske landsholdsspiller og mangeårige Chelsea-mand er blevet marginaliseret sæsonen igennem og forlader klubben på en fri transfer denne sommer.

Læg dertil, at Maurizio Sarris forhold til en stor andel af klubbens tilhængere også er tyndslidt,  men i sidste ende kan trofæerne ende med at tale -  og en triumf i Europa League kan redde italieneren sit job.

Ender det hele med en fyreseddel, skulle Frank Lampard være klubbens foretrukne afløser.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED