Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
28:07:2021 10:45
Flere på stadion: Leicester planlægger betydelig stadion-udvidelse

Leicester har meddelt klubbens fans, at man har et offentligt møde på plads mellem 'relevante personer', der skal planlægge en omfattende udvidelse af King Power Stadium.


Størrelsen af Leicesters King Power Stadium afspejler ikke klubbens succes, og det vil man gerne lave om på i klubbens ledelse.

Det bekræfter Leicester selv via deres officielle hjemmeside, hvor det fremgår, at man har indledt det første forarbejde med henblik på at udbygge klubbens stadion King Power Stadium.

Grunden har i skrivende stund kapacitet til 32.000 mand, og dette tal er man altså interesserede i at skyde i vejret, bekræfter Leicester, der har et offentligt møde på plads mellem relevante personer for at planlægge en omfattende udvidelse af stadionet.

Planen er, at denne udvidelse skal tilføje 8.000 sæder til stadionet, så man kommer op på 40.000 mand, når The Foxes spiller hjemmekampe.

Leicester ligger nummer 13 på listen over stadionskapacitet i Premier League, hvilket næppe afspejler klubbens sportslige status, hvor de har gjort sig i toppen af engelsk fodbold i flere sæsoner i træk.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE