Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Flanagan: Jeg er den nye Gerrard

29.12.2013 Kl. 07:56
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Liverpools unge back John Flanagan ser mod idolerne Jamie Carragher og Steven Gerrard, når han fortæller, at han drømmer om at gå i deres fodspor som en ægte Anfield-legende.

Blot 20-årige Flanagan er en lokal dreng fra Liverpool, som er meget stolt af at bære den røde trøje. Brendan Rodgers har været imponeret af den unge mand, som ikke var spået megen spilletid i denne sæson, men alligevel har været fremragende den seneste tid.

Selv, er Flanagan ikke i tvivl om, at hårdt arbejde er vejen frem, præcis som det er – og har været for hans største Liverpool-idoler:

– Der er altid pres på en Liverpool-spiller uanset hvor han er fra. Jeg har været i Liverpool i lang tid nu, så jeg ved hvad der forventes, siger Flanagan til DailyMail og fortsætter:

– Alt man kan gøre, er at gøre sit bedste hver eneste dag. Dem, som er i klubben her i mange år, er dem som aldrig stopper med at prøve.

– Jeg har altid selv arbejdet hårdt. eftersom jeg elsker fodbold. Jeg kan huske da jeg så Jamie Carragher hver eneste dag til træning, han gjorde altid sit bedste selvom han var den mest erfarne.

Stevie (Gerrard) og Luis Suarez gør det samme nu. Selvom deres evner er så åbenlyse, så giver de sig altid fuldt ud. Det samme prøver jeg, det er mit mål, at blive som dem, slutter Flanagan, der i den grad er på vej ind i Liverpool-fansenes hjerter.

Se bla. Flanagan score en drømmekasse mod Tottenham, lige her:

Annonce