Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Fire milliarder: Chelsea-ejere er gået transferamok

01.01.2023 Kl. 16:20
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Der er sket ting og sager i Chelsea, siden Roman Abramovich solgte klubben.

Under russerens ejerskab var The Blues kendt for at bruge mange penge på nye spillere, men under de nye ejere lader det bestemt ikke til, at villigheden til at bruge store summer er mindre.

For i sommerens transfervindue, som var det første under de nye ejere, blev der brugt lige omtrent 2,2 milliarder kroner på nye spillere, og så kunne man måske fristes til at tro, at The Blues var færdige med at handle for en stund, men det er ikke tilfældet.

London-klubben har allerede købt David Datro Fofana for 89 millioner kroner, og der er desuden indgået aftaler om at købe både Andrey Santos og Benoit Badiashile for i alt næsten 400 millioner kroner.

Derudover går der som bekendt kraftige rygter om, at Chelsea er klar til at hente Enzo Fernandéz til klubben i et rekordindkøb, der vil overstige 900 millioner kroner.

Samtidig har Chelsea ifølge Fabrizio Romano også indgået en aftale med RB Leipzig om at hente Christopher Nkunku for et stykke over 400 millioner kroner.

Med de investeringer kan man vist roligt sige, at Chelseas ejere er gået transferamok, for så vil de have brugt mere end fire milliarder kroner på to transfervinduer.

Chelseas indkøb under de nye ejere:
Wesley Fofana (Leicester) – 596 millioner kroner
Marc Cucurella (Brighton) – 484 millioner kroner
Raheem Sterling (Manchester City) – 410 millioner kroner
Kalidou Koulibaly (Napoli) – 298 millioner kroner
Carney Chukwuemeka (Aston Villa) – 134 millioner kroner
Cesare Casadei (Inter) – 112 millioner kroner
Pierre-Emerick Aubameyang (Barcelona) – 89 millioner kroner
David Datro Fofana (Molde) – 89 millioner kroner
Gabriel Slonina (Chicago) – 67 millioner kroner

Annonce