FCM-flop skifter klub
FCM har haft travlt med at rydde op i truppen, hvor endnu en afgang er en realitet.
Klubben fra Heden oplever massiv interesse for en lang række profiler, hvor flere enten har kontraktudløb eller kan blive solgt til sommer.
Navne som Dario Osorio, Aral Simsir, Ousmane Diao og Lee Han-beom følges tæt fra udlandet, mens også Dani Silva og Mikel Gogorza har bejlere.
Samtidig hersker der usikkerhed omkring Paulinho og Kevin Mbabu.
Nu er det portugisiske Dani Silva, der bliver udlejet i resten af sæsonen til cypriotiske Pafos.
Forlader FCM
– Dani har haft en stærk indstilling hele vejen igennem og har leveret et professionelt stykke arbejde, selv når vejen til spilletid har været et stykke væk.
– Lige nu er konkurrencen på midtbanen hård, og derfor giver det god mening for alle parter, at Dani får muligheden for at prøve sig af et sted, hvor han kan få en større rolle. Vi glæder os til at følge ham, siger sportschef Kristian Bach Bak til FCM’s hjemmeside.
Dani Silva har spillet 17 kampe for klubben fra Herning og Ikast, hvor det er blevet til tre målgivende afleveringer.
Han blev i sin tid hentet som afløser for Emiliano Martinez, men nu synger midtbanekreatøren på sidste vers i klubben.
Newcastle fik tæsk af Liverpool: Nu taler alle om Konaté



















