Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

FCK tæt på choksejr: Nu får én stjerne heftig kritik

Af Alexander Walther Petersen
18.09.2025 Kl. 21:06

Det var lige ved og næsten for FCK, der torsdag aften indledte Champions League-ligafasen med et remis mod Kasper Hjulmands Leverkusen.

På trods af to føringer til det danske hjemmehold, der blev sikret af Jordan Larsson og Robert, så endte tyskerne med at skrabe et 2-2-resultat hjem i de døende sekunder.

Løverne manglede flere af deres profiler, men de var langt fra tandløse i opgøret, hvor tre point havde været på sin plads. Sådan skulle det dog ikke gå.

Nu fælder Tipsbladet dom over Jacob Neestrups spillere.

Dyrindkøbt FCK-stjerne får kritik

Her får den 20-årige tysk-camouronske stjerne Youssoufa Moukoko den laveste karakter med 2 ud af 6 stjerner.

– Du skylder Jordan Larsson en assist! Hold nu op for en afbrænder.

– Tyskeren når endda at tæmme bolden inden sin afslutning i midten af målet. Det var en større chance end et straffespark. Han skulle gøre alt andet, end han gjorde. Skuffende indsats fra det dyre indkøb, skriver mediet således.

Næste modstander for FCK er Qarabag, der ganske sensationelt slog Benfica med 3-2 på udebane i deres første ligakamp i den prestigefyldte turnering.

Det nederlag til Lissabon-klubben betød desuden, at Bruno Lage fik sparket. Han er nu erstattet af en anden portugiser i form af ikoniske José Mourinho. Læs mere om en speciel klausul i kontrakten lige her.

Fik du læst: United-legende kan afløse Rúben Amorim efter fyring.

Så meget betaler klubben for at afskedige den portugisiske cheftræner.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce