‘FCK-spiller kan have spillet sin sidste kamp’
F.C. København (FCK) er inde i en dybt alvorlig krise for tiden i 3F Superliga.
Jacob Neestrup og kompagni sejler rundt i kvalifikationsspillet, hvor de endnu ikke har skaffet et eneste point.
Med nederlag til OB og FC Fredericia ser det sort ud for Løverne, der kan være på vej til at udskifte cheftræneren. Sådan lyder meldingen fra netmediet Bold.
Det er dog ikke kun Neestrup, der kan synge på sidste vers i hovedstadsklubben.
Nu har landstræner Brian Riemer siet to spillere fra til aftenens VM-skæbnekamp mod Nordmakedonien. I videoafspilleren herunder kan du høre mere om den forventede danske startopstilling.
Farvel og tak til FCK?
Jordan Larsson gik helt amok, da han blev flået ud i kampen mod FC Fredericia i seneste spillerunde.
Opgøret endte med et skuffende nederlag på 1-2 til de forsvarende danske mestre, mens den svenske offensivspillers opførsel burde få markante konsekvenser.
Det fortæller Peter Sørensen til Viaplay, som mener, at han kan have spillet sin sidste kamp i FCK-trøjen.
– Det er slut med at spille på det hold. Hvis det sådan, at det ikke er det. Så taber han (Jacob Neestrup, red.) alle andre i omklædningsrummet,
Eksperten peger også på, at Gabriel ikke kan være tilfreds med at Mathias Zanka vender hjem og snupper hans plads, mens Thomas Delaney heller ikke er den spiller, som han var en gang.
Se hele indslaget øverst i denne artikel.
Nu er det kommet frem, at Brian Riemer har valgt de 11 spillere, der skal starte inde for Danmark i aftenens skæbnekamp mod Nordmakedonien. Læs mere.


















