FC Nordsjælland sælger stjerne for 170 millioner
Caleb Yirenkyi kan blive det næste store salg fra FC Nordsjælland. Farum-klubben har ry for at sælge unge talenter for store millionbeløb, og Yirenkyi ser ud til at blive den næste i rækken.
Klubben har tidligere fortalt, at Yirenkyi kunne være blevet solgt for et stort millionbeløb i sommer, men man valgte at beholde ham. Det har allerede givet pote, lader det til. FC Nordsjælland har belønnet ghaneseren med en ny, lang kontrakt, som giver mulighed for endnu større transferindtægter.
Premier League-klubber jagter Yirenkyi
Ifølge den engelske avis Daily Mail har Bournemouth fået øje på Yirenkyi. Prisen er dog høj: Klubben vurderer den unge midtbanespiller til 20 millioner pund, der svarer til cirka 170 millioner kroner.
Hvis handlen gennemføres til det beløb, vil det blive det næststørste salg i Superligaens historie, kun overgået af Ernest Nuamah, der blev solgt for 187 millioner kroner i 2023. Du kan i øvrigt se top 10 over de største salg i Superligaens historie her.
Arsenal også interesseret
Daily Mail skriver også, at Arsenal har et godt øje til Yirenkyi, hvilket betyder, at flere muligheder venter for den unge stjerne, når hans næste store skifte finder sted. For det er ikke hvis, men når.
Samtidig er det kommet frem, at mægtige Mathias Jensen går verden rundt. Læs mere her.


















