FC København ophæver med stort flop
FC København har på sin hjemmeside bekræftet, at man har valgt at ophæve kontrakten med en spiller, der har skuffet.
I sommerens transfervindue var den danske mesterklub på rov hos Paris Saint-Germain og hentede Yoram Zague på en lejeaftale for hele sæsonen.
Den 19-årige højre back var udset som et stort talent, men han formåede slet ikke at levere varen, når han fik chancen af Jacob Neestrup.
På sin hjemmeside oplyser Superliga-klubben nu, at man allerede tidligt i december informerede backens bagland om, at man ikke ville gøre brug af købsoptionen, der fulgte med.
Samarbejdet stopper her
Parterne er sidenhen blevet enige om, at det var bedst at deres ville skilles, og det er nu sket, fordi kontrakten er blevet ophævet.
– Vi har sammen med Yoram og PSG fundet en god løsning for Yoram, siger FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen.
Det betyder, at vi nu ophæver hans aftale her i København, og Yoram kan derfor tage videre til en klub, som kan give ham mere spilletid, end tilfældet er her i F.C. København.
I stedet er den unge forsvarsspiller blevet udlejet til belgiske KAS Eupen.



















