Fankritik forhindrer Bayern München-transfer
Fans forsøger konstant at påvirke klubberne, men det er bestemt ikke hver gang, at det lykkes. Det er det imidlertid nu for Bayern Münchens fans.
For ifølge Sky Sports-journalisten Florian Plettenberg besluttede Bayern Münchens ledelse sig torsdag aften for, at de ikke vil skrive kontrakt med den 35-årige midterfosvarer efter kritik fra fansene.
Kritikken bunder i, at Boateng lige nu er involveret i en retssag, hvor han er beskyldt for at have overfaldet en af sine tidligere partnere.
Forsvaret har været en udfordring for Thomas Tuchel i denne sæson, og derfor var manageren en af fortalerne for, at hente den transferfrie Boateng tilbage til klubben.
Bayern Münchens afvisning betyder, at Boateng stadig står uden kontrakt, og dermed vil han være en mulighed at hente til Premier League, selvom transfervinduet er lukket.
TOPHISTORIER LIGE NU
1. Her er reglerne for omspilskampe i Premier League
2. Helt vanvittigt: Bruno Fernandes topper listen
3. Zlatan afslører: Det er mit bedste mål nogensinde