Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Fan skyldig i at lave abelyde mod PL-spiller

06.01.2014 Kl. 10:35
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Kampen mod rascisme er blevet forbedret og færre og færre sager dukker op, men racismen er tydeligvis ikke helt ude af billedet endnu.

En Newcastle spiller blev chikaneret og hånet af en modstander fan sidste måned, hvor fanen lavede abelyde efter Newcastle spilleren.

Modstanderens fan blev fundet skyldig, arresteret og fik en karantæne for at komme på stadion.

Hele episoden fandt sted på Liberty Stadium, som er hjemmebane for Swansea City. Newcastle spillerens navn er stadig ukendt.

Læs også: Aguero tilbage på træningsbanen

Den racistiske gestikulering imod Newcastle spilleren blev set af en vagt på stadion, som hurtigt alarmerede politiet og fik ført manden væk. Manden hedder Thomas Evans og er 25 år, og da politiet gennemsøgte mandens lommer, fandt de ovenikøbet et par gram cannabis.

Læs også: Samaras kan vælge Premier League

Hr. Evans havde dog også indrømmet til politiet, at på en skala fra 1-10 på, hvor fuld han var, lå han på en solid 7’er og at abe-gestikuleringerne var noget han havde set i fjernsynet, som lige pludselig kom frem i hans hovede.

Evans fik en bøde på 65 pund og en karantæne, plus at hans mor ikke vil snakke med ham grundet episoden.

Annonce