Falsk markedsføring: Her kan man overnatte i Qatar under VM
Om mindre end tre uger bliver VM i Qatar sparket i gang.
Flere journalister kan afsløre, at man i Qatar ikke er helt klar til slutrunden, hvor der er flere boliger, der stadig mangler at blive helt færdige.
Det har bl.a. været i planerne at lave såkaldte 'fan landsbyer'. På Qatars hjemmeside står der følgende:
– Udforsk en række afslappede camping- og hytte-boliger, som er designet til den ivrige fan.


Her kan man altså booke overnatninger til en pris på lidt over 1.500 kroner pr. nat.
Men den engelske journalist, Matt Butler, kan nu fortælle, at han har fået besked om, at der er frigivet flere værelser til overnatninger, som er i disse fanlandsbyer.
Men det ser ikke helt ud som på billederne.
Just had an email saying more rooms have been released for the World Cup in Qatar. For only $207 a night you can stay here! pic.twitter.com/lMxsto87w3
— Matt Butler (@mattbutler503) November 2, 2022
Stedet ligner stadig en byggeplads, hvor der ikke er noget græs, og det er svært at skue den hyggelige stemning, som fremgår på billederne fra hjemmeside.
– Det ser lidt bedre ud på de computergenerede billeder på den officielle hjemmeside. Det ser ud til, at de ikke har lagt græs eller plantet hække endnu. Eller på en eller anden måde ikke lavet plads mellem de endeløse hytter, skriver Matt Buttler.