Annonce
Annonce
Foto: Getty Images
FA med særligt ønske: Ingen store kampe denne weekend
Det engelske fodboldforbund (FA) har sendt en formel forespørgsel til Premier League, hvori forbundet vedhæfter et særligt ønske, nemlig at ingen af klubberne i Big Six spiller weekenden før VM i Qatar begynder.
Det skriver ESPN.
De sidste kampe i Premier League inden VM i Qatar finder sted 12. og 13. november, og FA har altså bedt om, at ingen kampe mellem Liverpool, Manchester City, Chelsea, Manchester United, Arsenal og Tottenham finder sted denne weekend.
Kampprogrammet i Premier League fastlægges ud fra en vilkårlig lodtrækning, som dog kan inddrage visse regler.
I øjeblikket er disse regler, at intet hold spiller på hjemme- eller udebane to kampe i træk, eller at to klubber i den samme by spiller på hjemmebane den samme dag.
FA mener derfor, at det er rimeligt at bede om, at lodtrækningen i den kommende sæson tilføjes en ny regel på grund af det usædvanlige kampprogram, hvor ligaen lige pludselig skal gå på hæld.
Englands landstræner, Gareth Southgate har også udtalt, at han foretrækker, at der ikke finder et derby eller en stor "Big Six"-kamp sted lige inden VM-slutrunden.
– Det, som ville hjælpe os, ville være, er at der ikke finder et derby eller en stor "Big Six"-kamp sted.
– Men det er ikke ligaens skyld, at VM afholdes om vinteren, siger Southgate ifølge ESPN.
Annonce