Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Everton sejrede efter scoring i overtiden

26.12.2015 Kl. 19:25
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Et hovedstødsmål i slutningen af kampen af den tidligere Manchester United-spiller Tom Cleverly var nok for Everton til at vinde 1-0 over Newcastle.

Det var også Everton, der kom blæsende ud fra kampens start og fuldstændig overmatchede Newcastle, som ellers var på hjemmebane.

Det gav flere chancer til Liverpool-klubben, men den sidste skarphed manglede foran målet.

Newcastle udnyttede den manglende skarphed fra Everton til at komme bedre med i opgøret og kort før pausen, var Aleksandar Mitrovic ikke langt fra at bringe hjemmeholdet i front.

I anden halvleg fortsatte kampbilledet, hvor Newcastle åd sig mere og mere ind i kampen. Det gav flere chancer til hjemmeholdet, hvor især Mitrovic skulle have haft scoret.

Everton kom dog stadig frem til chancer i den anden ende, og langt inde i tillægstiden lykkedes det endelig for udeholdet at score.

Efter et hjørnespark modtog Tom Cleverly bolden uden for feltet og headede bolden over Rob Elliot i Newcastles mål, der var kommet på mellemhånd.

Med sejren rykker Everton op på niendepladsen, mens Newcastle røg under nedrykningsstregen.

 

Annonce