Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Everton-jubel: Richarlison skifter med '99,9 procent' ikke til PSG

Af Emil Eire Frerk Olsen
28.08.2021 Kl. 08:55
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Kylian Mbappé har været rygtet kraftigt til Real Madrid i slutningen af sommerens transfervindue, men skiftet forventes nu at blive udskudt.

Dette er samtidig den centrale årsag til, at Richarlison formentlig bliver på Goodison Park, som det nu enstemmigt forlyder, at han gør.

Everton har dog heller ingen interesse i at slippe angriberen, hvilket er med til at afskrive en sen sommerhandel.

Everton-boss Rafa Benitez udtalte følgende omkring angriberens situation:

– Jeg er 99,9 procent sikker på, at han bliver her. Jeg er glad for at have ham her, og han er glad for at være her. Spekulationerne giver ikke mening, lød det overfor Northern Footballs Dominic King.

The Times' Paul Joyce har sideløbende netop udgivet en artikel, hvor han beretter om, at Richarlison ikke vil forlade Goodison Park denne sommer.

24-årige Richarlison fik en god start på 2021/22-sæsonen, da han både scorede og assisterede i holdets sæsonpræmiere imod Southampton.

Annonce