Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
02:03:2021 12:51
Et årti efter Sir Alex prøvede: Real Madrid vil nu sælge stjerne til United

Manchester Evening News skriver, at Real Madrid er parate til at sælge sin midterforsvarer til Manchester United.


Spoler vi tiden tilbage til 2011, havde Raphael Varane besluttet sig for at skifte franske Lens ud med Manchester United, da han modtog et opkald fra Real Madrids daværende sportsdirektør Zinedine Zidane.

Han overtalte Varane til at booke et fly til Madrid i stedet, og de Røde Djævle endte i stedet med at signe Phil Jones, da det stod klart, at man havde tabt kampen om franskmanden.

Men her et årti senere kan det være, at Varanes karriere alligevel ender med at tage et smut forbi Old Trafford. Real Madrid er nemlig klar til at sælge den nu 27-årige forsvarer til Manchester United. Det skriver Manchester Evening News.

Det er der flere grunde til. Varane har kun 12 måneder tilbage på sin kontrakt til sommer, og Real Madrid tror angiveligt ikke på, at de får held med at forhandle sig frem til en forlængelse. Derfor er sommeren det ideelle tidspunkt at sælge franskmanden på.

Varane er også utilfreds med Real Madrid. Han føler ikke, de værdsætter ham nok, da deres seneste kontrakttilbud fortsat vil betyde, at han kommer til at tjene markant mindre end klubbens andre store stjerner som Sergio Ramos og Karim Benzema.

Men Real Madrid kan ikke gå og love guld og grønne skove, sådan som klubbens finansielle situation ser ud lige nu. FC Barcelona har en gæld, der umiddelbart ikke er til at gabe over, men Real Madrids er også enorm, omkring €901 millioner, så klubben bliver nødt til at skære i sine udgifter.

Derfor er man nu klar til at sælge Varane, selvom Manchester Evening News ikke nævner en pris. Den franske verdensmester har længe været et muligt transfermål for klubben, og selvom han fylder 28 i næste måned, passer han stadig ind i klubbens rekrutteringsstrategi.

Så måske er dette et skifte, som er værd at holde øje med. Manchester United er på udkig efter en midterforsvarer med fart, som kan supplere Harry Maguire, og det har Varane i massevis. I spansk presse er der dog også rygter om, at Liverpool kunne stå klar til at yde ærkerivalerne konkurrence.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED