Eriksen og Spurs smadrede Manchester City
Kampen bølgede frem og tilbage i begyndelsen, men det var Manchester City, der først fik vist kvaliteterne frem. Et kontra-angreb efter 25 minutter endte for fødderne af Yaya Touré. Ivorianeren drev bolden godt frem og spillede Kevin De Bruyne, der hamrede den ind til 0-1 for gæsterne.
Manchester City var det bedste mandskab efter scoringen og Sergio Agüero og Raheem Sterling kunne begge have udbygget føringen, hvis det ikke havde været for en velspillende Hugo Lloris i Tottenhams mål.
Det var dog alligevel Tottenham, som kort før pausen fik udlignet. Eric Dier hamrede den ind, efter en dårlig clearing fra målscorer De Bruyne.
Målet var kontroversielt, eftersom Kyle Walker, der startede med at spille chancen stor, var offisde med flere meter i situationen. Dommeren fløjtede ikke og Spurs og Eriksen gik til pause med 1-1 på tavlen.
Manchester City kom godt ud efter pausen og der gik kun få minutter inden Yaya Touré testede Hugo Lloris. Præcis som ved Diers mål, så viste Spurs dog kynisme, da det gjaldt.
Efter 50 minutter kom belgiske Toby Alderweireld nemlig højest på Lamelas frispark og stangede Spurs' på sejrskurs. Jubel på White Hart Lane og moralboost til værterne.
Danske Christian Eriksen havde en hovedrolle ved målet til 3-1. Det var danskerens frispark fra 30 meter, der ramte overliggeren og endte for fødderne af Harry Kane, der sikkert hamrede bolden i mål.
Nyindkøbet N'Jie fandt Lamela til slut og argentinerne, der bestemt ikke har haft det let i London, gjorde det til 4-1. Herfra var det cruise control for Pochettinos tropper, der fik publikum i olé-stemning med masser af pasninger i egne rækker mod kampens slutning.
Med sejren er Spurs på en foreløbig femteplads i Premier League. City er stadigvæk nummer et, men kan miste den plads, hvis Manchester United slår Sunderland hjemme på Old Trafford.