Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Eriksen afgjorde sagerne for Spurs

23.11.2014 Kl. 18:01
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Tottenham kom bagfra, da man efter at være kommet bagud, vandt over Hulls 10 mand. Hull har dermed blot vundet én af de seneste 11 Premier League-kampe.

Jake Livermore bragte ellers The Tigers i front, da han bankede den ned i venstre målhjørne efter mindre end 10 minutters spil. Haten Ben Arfa kunne kort efter have øget for hjemmeholdet, men franskmanden missede på det skammeligste. 

Hull-midtbanen Gaston Ramirez fik direkte rødt kort efter pausen, da han sparkede ud efter Han Vertonghen. 

Harry Kane udlignede for gæsterne, da han fulgte op på et frispark fra Christian Eriksen, der havde ramt stolpen forinden. 

I de sidste minutter stod der Spurs på det hele og det udnyttede vores egen Eriksen så, da han kort inden uret ramte de 90 minutter, tog sagen i egen hånd og hamrede gæsterne på 1-2 og fik på den måde de tre point med hjem til London. 

Annonce