
Manchester United har allerede vundet et trofæ i denne sæson i form af Carabao Cuppen.
FA Cuppen er dog også inden for rækkevidde, efter at Erik ten Hags mandskab søndag aften avancerede i turneringen efter en hjemmesejr over Fulham.
Den i Bayern München-lejede Marcel Sabitzer blev noteret for sit første mål i United-trøjen, lige efter, at Fulham var blevet decimeret som følge af i alt tre røde kort.
LÆS OGSÅ: Tottenham viser interesse i dansk landsholdsspiller
Og det var østrigeren, der blev fremhævet af Erik ten Hag efter kampen.
- Han spillede en stor kamp. Vi er glade for, at han er tilbage fra skade.
- Vi spiller en kamp hver tredje dag fra nu og frem til sæsonafslutningen, så vi har brug for så mange spillere, der er kampklar, som muligt.
- Vi er videre. Vi er glade for sejren. Vi viste stor karakter. Hver gang, dette hold kommer pÃ¥ banen, viser det personlighed og den fornødne vilje.Â
- Fulham er et godt hold, og man er nødt til at være god for at besejre dem. Jeg mener, vi spillede en god første halvleg. Vi havde nogle gode øjeblikke i den offensive transition, og vi burde have ført med to eller tre mål, lyder det fra Erik ten Hag efter kampen.
De Røde Djævle skal op imod Brighton i semifinalen i FA Cuppen, mens Manchester City møder Sheffield United.
LÆS OGSÅ: Newcastle er klar til at handle i Manchester United til sommer