Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Er klar til lønnedgang: PL-rival kan snuppe Ronaldo

23.10.2022 Kl. 10:53
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Cristiano Ronaldo har nok været det mest omdiskuteret navn i fodboldverden den seneste uge.

Den 37-årige portugiser forlod banen før tid i midtugens Premier League-opgør mod Tottenham, da han ikke ville lade sig indskifte.

Efterfølgende blev Ronaldo udeladt fra kamptruppen i lørdagens kamp mod Chelsea på Stamford Bridge. 

Dog kan Ronaldo allerede havde spillet sin sidste kamp i United-trøjen.

Skal man tro historien fra det Sunday World, så er han villig til at gå ned i løn, for et skifte i januar.

Han får dog sandsynligvis mulighed for at forlænge sin karriere i Premier League i januar med Chelsea, som fortsat er interesseret i at hente ham, efter at have overvejet at købe ham i løbet af sommeren.
 
Chelsea-ejer, Todd Boehly, skulle have identificeret Ronaldo som et mål i løbet af pre-season, før ideen blev nedlagt af den tidligere manager Thomas Tuchel.
 
Skal man tro mediet, så er en seks-måneders aftale blevet luftet hos The Blues, mens muligheden for en etårig forlængelse også ville være på tale, hvis alle parter er tilfredse med at fortsætte ind i 2023/24-sæsonen.
Annonce