Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Enrique: Sturridge kan blive topscorer

26.08.2013 Kl. 10:54
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Engelske Daniel Sturridge gjorde sig endnu engang positivt bemærket, da han flot sendte bolden i netmaskerne mod Aston Villa. José Enrique har høje tanker om Sturridge, og tror, at angriberen kan blive topscorer i Premier League.

Da Daniel Sturrigde nettede på Villa Park, var det englænderens 13. scoring i 18 kampe for The Reds. José Enrique, der stod for assisten, har kun positive ting at sige om Sturridge.

– Det var et fantastisk mål af Danny. Jeg får assisten for målet, men i virkeligheden skal Danny have æren for målet. Philippe lod bolden gå til Sturridge, og han gjorde arbejdet færdigt.

– Manageren (Brendan Rodgers red.) har været ude at sige, at Danny kan blive en af ligaens bedste angribere, og jeg er enig. Jo længere han fortsætter med denne form, jo bedre er det for holdet. Han er en topspiller, og jeg tror, at han kan blive topscorer i år. Hvis han kan undgå skader og fortsætter med denne form, vil han i hvert fald være en kandidat.

– I mine øjne har han alt, hvad en topangriber skal have. Han er hurtig, han er stærk og han kan bruge begge fødder.

Annonce