AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
25:06:2019 16:27
Endelig: Guardiola regner med at se Mendy for fuld udblæsning

Langt om længe kan Benjamin Mendy komme til at være en værdifuld spiller for Manchester City over længere tid.


Det er nu to år siden, at Manchester City købte Benjamin Mendy i Monaco for den pæne sum af £49 millioner, men franskmanden har blot noteret sig for 23 kampe i den lyseblå trøje, og dermed har han kostet over £2 millioner pr. kamp.

Det kan Manchester City selvsagt ikke være tilfreds med, men skader har sat venstrebacken gevaldigt tilbage, men efter nogle svære sæsoner forventer Manchester City nu, at der er lavet om på situationen.

Ifølge London Evening Standard er klubbens lægestab overbeviste om, at Benjamin Mendy vil være i stand til at spille hele næste sæson uden problemer, og derfor vil Pep Guardiola heller ikke tænke på at skulle hente en ny venstre back denne sommer.

Manchester City ser pludselig fint besat ud på venstre back, hvor Oleksandr Zinchenko har gjort det rigtig godt, og derudover sættes the Citizens også i forbindelse med klubbens tidligere spiller, Angelino, som kan købes tilbage fra PSV Eindhoven.

I stedet er det den modsatte back, der er en prioritet for den spanske manager. Selvom både Danilo og Kyle Walker huserer på positionen, vil Pep Guardiola have fat i Joao Cancelo, og det er sandsynligvis ensbetydende med, at Danilo skal forlade klubben.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED