En mulighed i det engelske? Brasilien med stor regelændring
Over de seneste år har man set mange trænerfyringer i engelsk fodbold.
Det er også set, at en klub har haft flere trænere over en enkelt sæson – både i England og andre lande, men det laver Brasilien nu om på.
Det brasilianske fodboldforbund har i dag besluttet, at en klub kun må foretage en enkelt fyring på en sæson, mens en træner kun kan sige op én gang på en sæson.
Skulle en klub fyre en træner, og den efterfølgende erstatning siger op, har de tilladelse til at finde en ny træner.
Men skulle en klub ende med at fyre to trænere i samme sæson, kan de kun ansætte en person, som har været ansat i klubben i mindst seks måneder.
– Det giver et mere modent og professionelt forhold, og det giver længere og stabilt arbejdsmiljø. Det er slutningen på en tid med mange fyringer i brasiliansk fodbold, siger Rogerio Caboclo, der er præsident for forbundet.