Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Ellevild efter sejr over City: Jeg vil være en af verdens bedste

Af Mikkel Wittorff Hollmann
31.10.2024 Kl. 07:17
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Tottenham hentede onsdag aften en overraskende sejr.

Holdet mødte Pep Guardiolas sejrsvante Manchester City-mandskab, og her var det de hvidklædte Spurs-spillere, der trak det længste strå.

På to tidligere scoringer af Timo Werner og Pape Matar Sarr, vandt Spurs opgøret og blev dermed kvartfinale-klar i Carabao Cuppen på bekostning af Manchester City.

Læs også: Ikke Real Madrid: Alexander-Arnold tæt på at skifte til denne klub

En stor bedrift – og en bedrift, der naturligt henrykte flere Tottenham-spillere.

Særligt holdets svenske profil Dejan Kulusevski, der efter kampen havde særdeles store ambitioner for sin fremtidige karriere.

– Jeg elsker altid disse kampe, at spille imod de bedste hold i verden, jeg vil være en af de bedste spillere i verden.

– Vi skal fortsætte og vinde hver kamp. Vi skal forblive fokuserede, lød det fra Kulusevski ifølge BBC Sport.

I kvartfinalen venter der Dejan Kulusevski og Tottenham en regulær storkamp. Det står klart efter onsdagens lodtrækning.

Inden kvartfinalen skal Tottenham dog først i kamp i både Premier League og Europa League. Foran dem venter først et opgør med Aston Villa og siden en tur til Istanbul, hvor tyrkiske Galatasaray venter.

Seneste nyt

Annonce

Annonce