Ekspert: Hodgson er en dum dinosaur
Raheem Sterling blev efterladt på bænken til Englands kamp imod Estland, eftersom den 19-årige Liverpool-stjerne følte sig lidt træt. Efterfølgende, i et virvar af kommentarer, var landstræner Roy Hodgson ude at sige, at det måtte skyldes dårlig træning i Liverpool – dette på trods af, at Rodgers netop har skånet Sterling.
Den tidligere assisterende manager på Wales' landshold og nuværende fitness-ekspert Raymond Verheijen, angriber nu Hodgson voldsomt og mener slet ikke, at han kan tillade sig at kritisere Liverpool-manageren Rodgers:
LÆS OGSÅ: FRANSK STJERNE: JEG AFVISTE ARSENAL
– Det engelske landstræner Roy Hodgson får igen sig selv til at se rigtig dum ud, siger Verheijen til Daily Star og uddyber:
– Han er et perfekt eksempel på en ufaglært, engelsk træner. Det er forfærdeligt at se Dinosaur-Hodgson sætte spørgsmålstegn ved træningen hos en fremadtænkende, dygtig manager som Brendan Rodgers.
– Roy Hodgsons inkompetence må være frustrerende at høre på, når man som Rodgers er en veluddannet manager, der har rejst verden rundt i fodboldens navn.
Verheijen forklarer yderligere, hvordan en både ung, men også eksplosiv spiller af Sterlings art, skal bruge langt mere tid på restitution end en ældre, langsommere spiller. Derfor mener hollænderen ikké, at Hodgson på nogen måde kan rette kritikken imod Melwood, hvor Raheem Sterling træner til dagligt.